در ميان خانواده بازیگری بازیگران بازیگر

در ميان: خانواده بازیگری بازیگران بازیگر استقبال بیانیه اخبار سینما

گت بلاگز اخبار اجتماعی اختلال اینترنت زیر سرفیلترینگ

استفاده فراگیر از فیلترشکن‌ها خود به‌خود موجب کندی سرعت اینترنت می‌شود – کیفیت اینترنت بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام در زمینه ارتباطات بین‌الملل دچار مسئله شده ا

اختلال اینترنت زیر سرفیلترینگ

اختلال اینترنت زیر سرفیلترینگ

عبارات مهم : تلگرام

استفاده فراگیر از فیلترشکن ها خود به خود موجب کندی سرعت اینترنت می شود – کیفیت اینترنت بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام در زمینه ارتباطات بین الملل دچار مسئله شده است است – به گفته کارشناسان برطرف اختلال های اینترنت از کنترل شرکت های ارائه دهنده خدمات خارج است.

از آخرهای اردیبهشت ماه و بعد از فیلتر تلگرام، اینترنت کشور با اختلال شدیدی روبه رو شد که این مسأله در سطح کشور از سوی بازدیدکنندگان و کسانی که به نوعی کسب وکار آنها با اینترنت در ارتباط است با اعتراض گسترده ای همراه بود. به همین جهت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام هایی را در دستور کار قرار داد و حتی مهلت 24 ساعته را نیز جهت برطرف این اختلال ها تعیین کرد. با این حال مسأله اختلال گسترده در اینترنت، کار را به مجلس نیز کشاند تا آنجا که نشست یکسان کمیسیون های صنایع و معادن، اقتصادی و امنیت ملی در خصوص خبر رسان ها و اختلال اینترنت با حضور اعضای کمیسیون ها، مدیران خبر رسان ها و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شد. اختلال فراگیر در اینترنت اکنون به یک معضل اساسی جهت اکثریت بازدیدکنندگان تبدیل شده است هست. بر این اساس «ایران» کوشید در گزارشی ضمن گفت وگو با کارشناسان فاوا منشأ این اختلال و راهکارهای برون رفت از آن را بررسی کند.

اختلال اینترنت زیر سرفیلترینگ

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همین جهت اقدام هایی را در دستور کار قرار داد و حتی مهلت 24 ساعته را نیز جهت برطرف این اختلال ها تعیین کرد. به هرحال مسأله اختلال گسترده در اینترنت، کار را به مجلس نیز کشاند تا آنجا که روز گذشته نشست یکسان کمیسیون های صنایع و معادن، اقتصادی و امنیت ملی در خصوص خبر رسان ها و اختلال اینترنت با حضور اعضای کمیسیون ها، مدیران خبر رسان ها و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شد. به هرحال اختلال گسترده در اینترنت این روزها تبدیل به یک معضل اساسی جهت اکثریت بازدیدکنندگان شده است است به همین علت روزنامه کشور عزیزمان ایران در این گزارش تلاش بر آن دارد که منشأ این اختلال و راهکارهای برون رفت از آن را از زبان متولیان و فعالان صنف فاوا جویا شود.

مقصر نبودن بخش شخصی در اختلال اینترنت

مجید رئیسی، مدیر فنی یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی اعتقاد است که اختلالات اینترنتی به دو بخش تقسیم می شود که یک بخش از اختلالات مربوط به سرویس دهی شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و بخش دیگر خارج از اختیار و کنترل این شرکت هاست.

استفاده فراگیر از فیلترشکن‌ها خود به‌خود موجب کندی سرعت اینترنت می‌شود – کیفیت اینترنت بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام در زمینه ارتباطات بین‌الملل دچار مسئله شده ا

رئیسی راجع به اختلالات مربوط به سرویس دهی شرکت های اینترنتی گفت: اگر در بخش تجهیزات شرکت ها مشکلی پیش آید در سرویس اینترنتی که به مشتریان ارائه می شود اختلال ایجاد خواهد شد، ولی توجه داشته باشید هنگامی که خبر رسان تلگرام فیلتر شد چندین عنوان پیش آمد؛ اول اینکه بعد از فیلتر شدن تلگرام، بار روی تجهیزاتی که در شبکه های شرکت های اینترنتی استفاده می شود، زیاد کردن پیدا کرد و این باعث شد که لود پردازنده ها (cpuload) روی بعضی از تجهیزات صورت بگیرد و این تنها بخشی بود که به شرکت های اینترنتی مربوط می شد. از این رو شرکت ها تلاش کردند این مسئله را با اضافه کردن تجهیزات و با ایجاد تغییرات در شبکه حل کنند که در همان دو روز اول فیلتر خبر رسان تلگرام حل شد.

این کارشناس فاوا در ادامه گفت: ولی راجع به بخش دوم که خارج از اختیارات شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی است باید گفت، اختلالات پیش آمده می تواند از جانب اپراتورهایی باشد که به شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی سرویس می دهند. این اپراتورها را شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات زیرساخت تشکیل می دهند و اگر این دو شرکت دچار مسئله شوند، مسئله به شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی که از آن دو شرکت مادر داخلی خدمات دریافت می کنند نیز انتقال یافته می شود و شرکت های اینترنتی دچار اختلال در سرویس دهی می شوند.

رئیسی افزود: بعضی از اختلالات پیش آمده می تواند از سوی تأمین کننده های خارجی شرکت زیرساخت نیز باشد، چراکه شرکت زیرساخت نیز اینترنت خود را از چندین تأمین کننده اینترنت در خارج از کشور تأمین می کنند. بنابراین اگر این شرکت های خارجی مشکلی داشته باشند این مسئله به شرکت زیرساخت و سپس به شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی انتقال یافته می شود از این رو نمی توان گفت اختلالات ایجاد شده است از کجا نشأت گرفته است.

اختلال اینترنت زیر سرفیلترینگ

این مدیر فنی گفت: شرکت های اینترنتی از جمله شرکت ما گزارش ها و مشاهداتی را دریافت کردند که بعضی از سایت ها باز نمی شود، بعضی از گیم ها دچار مسئله شده است اند و بازدیدکنندگان نمی توانند به سرورها متصل شوند و کسب و کارهای اینترنتی نیز اعلام کردند که دچار اختلال شده است اند و حتی جهت شرکت های تجاری که با بیرون از کشور عزیزمان ایران ارتباط داشتند نیز اختلال ایجاد شد. بازدیدکنندگان این پرسشها را با شرکت های اینترنتی در میان گذاشتند و در بررسی ها مشخص شد این پرسشها به شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی ربطی ندارد و خارج از اختیارات ماست.

رئیسی درپاسخ به این سؤال که عده ای پهنای باند بی کیفیت را عامل این اختلالات می دانند، گفت: پهنای باند کشور چه قبل از فیلتر خبر رسان تلگرام و چه بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام تغییری نکرده است و به نظر می رسد سیاست هایی که جهت فیلترینگ خبر رسان تلگرام اعمال شده است منشأ این اختلالات باشد.

استفاده فراگیر از فیلترشکن‌ها خود به‌خود موجب کندی سرعت اینترنت می‌شود – کیفیت اینترنت بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام در زمینه ارتباطات بین‌الملل دچار مسئله شده ا

این کارشناس فنی در پاسخ به این سؤال که استفاده گسترده مردم از فیلترشکن ها چقدر می تواند بر کندی اینترنت تأثیر بگذارد، گفت: فیلترشکن ها می توانند تأثیر زیادی بر کندی و اختلال بگذارند، آیا که استفاده از آنها خود به خود موجب کندی سرعت اینترنت می شود، البته قبل از فیلتر خبر رسان تلگرام استفاده از فیلترشکن ها بسیار کم بود ولی بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام حداقل دو هفته اول بازدیدکنندگان به استفاده از فیلترشکن ها هجوم زیادی آوردند و در پی فیلتر فیلترشکن ها تماس های بازدیدکنندگان با شرکت ها اوج گرفت آیا که اعلام کردند فیلترشکن های آنها باز نمی شود ولی به تازگی تا حدودی اختلال ها کاسته شده است است.

فیلترشکن ها و کندی اینترنت

اختلال اینترنت زیر سرفیلترینگ

احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های اینترنتی به «ایران» گفت: در هفته های اخیر از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی خواسته اند که عوامل کندی اینترنت و اختلالات را برطرف کنند بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام خود حاکمیت بعضی از محدودیت ها را اعمال کرده و اینترنت کند شده است است این در حالی است که برطرف این اختلال ها از کنترل این شرکت ها خارج است.

نخجوانی افزود: از سوی دیگر با فیلتر خبر رسان تلگرام مردم مجبور به استفاده از فیلترشکن ها شده است اند که استفاده از فیلترشکن ها به خودی خود و به شکل عجیبی از سرعت اینترنت کاربر می کاهد. از آنجایی که فیلترشکن ها بخصوص فیلترشکن های رایگان دارای کیفیت تضمین شده است ای نیستند از این رو همین عنوان خود موجب کندی اینترنت و اختلال می شود که باز این عنوان هم از اختیار شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی خارج است.

مدیراین شرکت اینترنتی در ادامه افزود: اختلالات بسیار جدی در شبکه اینترنت کشور ایجاد شده است است که به کلی از اختیار ما خارج هست. در حقیقت، ما در کیفیت پهنای باند اینترنت که به دست مان می رسد دخل و تصرفی نداریم و بعد از آنکه محدودیت های حاکمیتی بر آن اعمال می شود، به دست مان می رسد. شواهد ما می گوید پهنای باندی که به دست ما می رسد دارای ماجراهایی است که هفته های قبل این پرسشها را نداشت و اینکه انگشت اتهام به سوی ما رفته است بی انصافی است چون شرکت های اینترنتی میلیاردها تومان هزینه کرده اند تا به بازدیدکنندگان خود عالی ترین سرویس را ارائه دهند و مشتریان خود را حفظ کنند. هنگامی که به علت مصلحت اندیشی حاکمیتی بعضی محدودیت ها به علت فیلتر خبر رسان تلگرام اعمال می شود، دیگر تقصیر اختلال را گردن ما اپراتورها نیندازند.

بازکردن برنامه های فیلتر شده است علت اختلال

محمدعلی یوسفی زاده، مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نیز اعتقاد است عمده اختلال های پیش آمده به علت تلاش بازدیدکنندگان جهت باز کردن برنامه های فیلتر شده است است.

یوسفی زاده گفت: خبر رسان تلگرام فیلتر است ولی مردم هنوز از طریق فیلترشکن به آن دسترسی دارند و همین مسأله باعث ایجاد اختلال در اینترنت می شود. اگر کاربر درگیر فیلترشکن ها نشود دیگر شاهد اختلال روی سایر سرویس هایش نخواهد بود و باید قبول کنیم کیفیت اینترنت بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام در زمینه ارتباطات بین الملل دچار مسئله شده است است.

گفتنی است روزنامه کشور عزیزمان ایران در این گزارش تلاش بر آن داشت تا با مدیران اپراتورهای همراه نیز گفت و گویی داشته باشد، آیا که اختلال در اینترنت همراه نیز بعد از فیلتر خبر رسان تلگرام مشاهده شده است است ولی متأسفانه این پیگیری به نتیجه نرسید. تنها روابط عمومی یکی از اپراتورها به این توصیه اشاره داشت که اختلال شکل گرفته ارتباط مستقیمی با فیلتر خبر رسان تلگرام دارد و شرکت های ارائه دهنده اینترنت و اپراتورها نقشی در این اختلال ندارند.

رئیس شرکت رگولاتوری: 95 درصد اختلالات اینترنت برطرف شد

در پی تعیین ضرب الاجل 24 ساعته از سوی محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و تشکیل جلسه ای جهت برطرف اختلالات اینترنت با همکاری اپراتور ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی، مدیر شرکت تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) اعلام کرد که 85 درصد اختلالات برطرف شده است هست. اعلام این آمار با ولی و اگرهای زیادی روبه رو شد، از این رو روزنامه کشور عزیزمان ایران به سراغ «حسین فلاح جوشقانی» مدیر رگولاتوری رفت و با وی گفت و گوی اختصاصی انجام داد تا بداند چه کارها و اقدام هایی جهت برطرف اختلال اینترنت صورت گرفته است.

در ضرب الاجل 24 ساعته ای که وزیر جهت برطرف اختلال اینترنت تعیین کردند چه اقدام هایی صورت گرفت که شما اعلام کردید 85 درصد از اختلال های اینترنتی برطرف شده است است؟

بعد از جلسه با وزیر که سه شنبه هفته گذشته با حضور اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی، شرکت زیرساخت و شرکت رگولاتوری برگزار شد کارگروهی تشکیل و مقرر شد تا اقدام هایی انجام شود که خوشبختانه با همکاری همه اپراتور ها کارهایی انجام شد به صورتی که اکنون به جرأت می توان گفت که 95 درصد اختلال ها برطرف شده است است.

دقیقاً چه اقدام هایی جهت برطرف اختلال اینترنت انجام شده است است که آمار از 85 درصد به 95 درصد زیاد کردن یافته است؟

با توجه به بحث فیلترینگ خبر رسان تلگرام متأسفانه استفاده از نرم افزارهایی مانند فیلترشکن ها از سوی بازدیدکنندگان که از پروتکل های رمزنگاری شده است استفاده می کنند، به صورت ناگهانی زیاد کردن یافت. از آنجایی که بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی شرکت های تجاری که با خارج از کشور ارتباط دارند و حتی سفارتخانه ها و بازی ها نیز در کشور از پروتکل های رمزنگاری شده است مجاز مانند اس ال اس و… استفاده می کنند به حجم استفاده از فیلترشکن ها افزوده شد.

به عبارتی هنگامی که حجم استفاده از این پروتکل ها به صورت ناگهانی زیاد کردن یافت به تبع آن ترافیک استفاده از اینترنت نیز به صورت ناگهانی اوج رفت. بنابراین با کندی اینترنت و اختلال آن روبه رو شدیم. یکی از کارهایی که انجام شد این بود که اپراتورها و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی با رفتارشناسی که از مشترکان خود دارند، ترافیک کاربرانی را که از فیلترشکن استفاده می کنند از IPهای کسب و کارهای اینترنتی، فعالیت های تجاری، بازی ها و سفارتخانه ها جدا کردند و از این رو در این بخش ها تا حدود زیادی اختلال و کندی اینترنت برطرف شد.

چقدر وجود فیلترشکن ها در اختلال و کندی اینترنت نقش داشته است؟

همانطور که گفته شد یکی از دلایل کندی اینترنت استفاده از فیلترشکن هاست. هنگامی که بازدیدکنندگان از فیلترشکن ها استفاده می کنند ترافیک داخلی آنها نیز به ترافیک بین المللی انتقال یافته می شود. به عبارتی هنگامی که فردی از سایتی که در داخل میزبانی شده است هست، استفاده می کند چون فیلترشکن کاربر فعال است بنابراین بخشی از 40 درصد ترافیک داخلی (استفاده از سایت های داخلی) هم به ترافیک بین المللی انتقال یافته می شود از این رو این خود عامل کندی است.

بنابراین دومین اقدام ضرب الاجلی که انجام شد این بود که بحث ترافیک داخلی را که به سمت ترافیک بین المللی می رود با ساز و کاری به سمت ترافیک داخلی برگردانیم. این اتفاق نیز با کمک اپراتورها انجام شد. گفتنی است ترافیک داخلی بین تعداد زیادی اپراتورها تقسیم و میزبانی شده است است و این ها به صورت جدا فعالیت می کنند و به هم متصل نیستند. به عبارتی اپراتورها با ساز و کاری، تمام ترافیک داخلی اپراتورها از طریق ISP زیرساخت که پیش از این از هم جدا بودند به هم متصل و به ترافیک داخلی سوئیچ شدند از این رو ترافیک داخلی که به سمت ترافیک بین المللی هدایت می شد در داخل کشور ماند و از این طریق تا حدودی کندی اینترنت برطرف شد.

برای توضیح بهتر باید بگویم هنگامی که بازدیدکنندگان از فیلترشکن ها استفاده می کنند این فیلترشکن ها در نیم دقیقه اول حجم بسیار زیادی از ترافیک را به سمت سرورهای متفاوت ارسال می کنند تا به یک جایی متصل شوند و ارتباط را برقرار کنند از این رو با رفتارشناسی که از سوی اپراتورها راجع به بازدیدکنندگان صورت می گیرد این بخش جدا شده است هست. بنابراین تا حد زیادی مسئله این بخش نیز مرتفع شده است هست. البته مسئله بخش مربوط به بازی ها هنوز به صورت کامل برطرف نشده هست، آیا که این بازی ها نیز مانند فیلترشکن ها از پروتکل های رمزنگاری اس ال اس (دارای مجوز) استفاده می کنند. مسئله هم به این عنوان بر می گردد که ممکن است ترافیک بازی ها با ترافیک فیلترشکن ها تداخل پیدا کند از آنجایی هم که فیلترشکن ها مدام در حال به روزرسانی هستند قابل تفکیک نیست از این رو هنوز این مسئله به صورت کامل برطرف نشده هست. بنابراین با تمامی کارها صورت گرفته باید بگویم به طور یقین اختلالات اینترنت تا 95 درصد برطرف شده است است.

با توجه به اقداماتی که صورت گرفته در حال حاضر آماری از شکایت های بازدیدکنندگان در خصوص اختلال اینترنت دارید؟

شکایت های زیادی از سمت اپراتورها وجود داشت ولی اپراتورها شکایت ها را با شرکت زیرساخت هماهنگ می کردند ولی می توان گفت که تعداد شکایات از بالای 150 شکایت در روز اکنون به زیر 2 و 3 مورد شکایت رسیده هست. با تمام این کارهای انجام شده است خوشبختانه تعداد آمار شکایت ها چه در اپراتور ها و سامانه 195 مبتنی بر مکان شرکت رگولاتوری کم کردن یافته است به طوری که آمار شکایت ها به سامانه 195 از بالای 50 مورد در روز به زیر 10 مورد رسیده هست. در کل می توان گفت که میزان شکایت ها اکنون به زیر 10 درصد رسیده است.

گفته می شود بعضی از اختلال های ایجاد شده است در اینترنت بجز فیلترشکن ها، بحث ایجاد محدودیت در پهنای باند است؟ آیا آماری وجود دارد نشان دهد که چه میزان از این اختلال ها مربوط به اپراتورها، پهنای باند و فیلتر خبر رسان تلگرام بوده است؟

باید بگویم تغییری در پهنای باند کشور رخ نداده هست. زیرساخت، همان پهنای باندی که پیش از فیلتر خبر رسان تلگرام از تأمین کننده های خارجی می خرید را هم اکنون در اختیار دارد و مشکلی از این بابت وجود ندارد. از سوی دیگر ایجاد محدودیتی نیز در بحث پهنای باند و… در کار نبوده است و حتی در چند ماهه اخیر میزان پهنای باند نیز زیاد کردن یافته هست. مهمتر اینکه اپراتورها و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نیز واکنش‌ها خود را عوض کردن نداده اند. آنها تنها دستور قضایی را درخصوص فیلترینگ خبر رسان تلگرام اعمال کرده اند. این اختلال ها تنها به علت عوض کردن واکنش‌ها مشترکان و بازدیدکنندگان در استفاده از برنامه هایی مانند فیلترشکن هاست که در اثر فیلترینگ خبر رسان تلگرام رخ داده هست. همین واکنش‌ها ها موجب شد تا حجم بالایی از ترافیک رخ دهد که پیش از فیلتر خبر رسان تلگرام وجود نداشت بنابراین مدیریت شد تا بتوانیم جلوی اختلال ها را بگیریم. از این رو ما اپراتورها را مقصر این اختلال های ایجاد شده است نمی دانیم تنها تلاش کردیم با تشکیل جلسه و هماهنگی با اپراتورها اختلالات اینترنتی را که در اثر فیلترینگ خبر رسان تلگرام به وجود آمده است برطرف کنیم.

سوسن صادقی

واژه های کلیدی: تلگرام | ترافیک | استفاده | اینترنت | استفاده | اینترنت | اینترنتی | فیلترینگ | فیلتر شدن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz